Proekologiczne i innowacyjne rozwiązania w branży budowlanej – Złote Medale na Targach BUDMA 2024

Nowoczesne materiały budowlane, odnawialne surowce, a także rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko – to cecha wspólna prezentowanych na tegorocznych targach BUDMA 2024 produktach, czyli urządzeniach, systemach i rozwiązaniach technicznych, wykorzystywanych w szeroko pojętym budownictwie. Wyraźnie widać, że wiodący producenci z tej właśnie branży, wykazali się troską o środowisko naturalne, równocześnie spełniając rosnące wymagania rynku i oczekiwania konsumentów.

Targi BUDMA to największe i najważniejsze spotkanie szeroko pojętej branży budowlanej w Polsce i Europie Centralnej. Targi te, od ponad 30 lat wspomagają rozwój i pozytywne zmiany w tym sektorze gospodarki. Podczas tegorocznej edycji BUDMA 2024 na Międzynarodowych Targach Poznańskich Złotym Medalem Grupy MTP nagrodzono 18 produktów zgłoszonych przez wystawców targów BUDMA oraz 2 produkty od wystawców targów Intermasz.

Bardzo wysoką ocenę jury uzyskała akumulatorowa wiązarka MAX Twintier RB401T-E do  łączenia  drutem prętów zbrojeniowych, używana do prac na budowie ale w  pozycji wyprostowanej pracownika. Urządzenie umożliwia wiązanie podwójnym drutem, przez co skraca się czas wiązania, a zwiększa się wydajność pracy.

– Zastosowanie akumulatorowej wiązarki MAX Twintier RB401T-E gwarantuje do 5.000 wiązań z jednego ładowania akumulatora oraz ponad 260 wiązań z jednej rolki drutu. Na tym przykładzie widać, że w wyrobach poszukujemy zarówno efektywnych cech funkcjonalno-użytkowych jak i dotąd nie stosowanego pomysłu ważnego dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika mówi prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak przewodniczący Jury Konkursu o Złoty Medal Grupy MTP targów BUDMA 2024.

Tegoroczna BUDMA łączy w sobie świat budownictwa i architektury, a w nagrodzonych Złotym Medalem projektach zachowana została równowaga między estetyką i funkcjonalnością. Doskonałym tego przykładem jest pergola bioklimatyczna TOSCANA, dająca całoroczną ochronę przed ostrym słońcem, wiatrem, deszczem, a nawet śniegiem.  Pergola została wyposażona w nastrojowe oświetlenie i obracane lamele dachowe, które uruchamia się jednym kliknięciem pilota. Aluminiowa konstrukcja, z której zbudowano tą pergolę i zastosowanie najwyższej jakości materiałów gwarantują, że jej użytkownicy będą się nią cieszyć się przez wiele lat.

– Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia pergoli bioklimatycznej Toscana  Złotym Medalem Targów BUDMA. Targi BUDMA to dla nas wydarzenie, podczas którego chcemy nawiązać współpracę z kolejnymi dystrybutorami. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy rozwiązania, które cieszą się największą popularnością na rynku. Stawiamy na innowacyjność oraz funkcjonalność, podkreśla Michał Surma z  firmy Surma Systems Sp. z. o.o.

Innym, wartym uwagi rozwiązaniem także nagrodzonym złotą statuetką jest „Żywy panel z bluszczu” spełniający na ogrodzeniach rolę ochronnego ekranu. Idealnie wpisuje się on w specyfikę BUDMY, jako praktyczny element do wykorzystania w budownictwie, zawiera także aktualne trendy – cieszący oko design i ekologiczny charakter.

– Do konkursu zgłosiliśmy właśnie ten produkt, ponieważ wierzymy, że prowadzenie biznesu może iść w parze z dbaniem o ekologię, którą nasz panel z bluszczu mocno wspiera poprzez pochłanianie CO2 i produkcję tlenu. Kombinacja właściwości praktycznych i estetycznych przemawia o jego wyjątkowości – uważa Piotr Buchholz, przedstawiciel producenta ITC Garden. Taki pojedynczy ekran pochłania w skali roku, aż 20 kg dwutlenku węgla (CO2), jednocześnie produkując nawet do 15 kg tlenu. Jeśli dodamy do tego łatwość pielęgnacji bluszczu oraz ponadprzeciętną trwałość to otrzymamy nowoczesne, stylowe i proekologiczne rozwiązanie.

Firma Pruszyński otrzymała Złoty Medal Targów BUDMA za swój najnowszy wyrób, jaki wprowadziła na rynek, czyli „Wiatrownica Panelowa”, która idealnie sprawdza się jako wykończenie każdego rodzaju dachu. Jest ona estetyczna i praktyczna, a wykorzystany w produkcji wiatrownicy maszynowy system tłoczenia, gwarantuje powtarzalność jej kształtu, precyzję wykonania, a także łatwość realizacji nawet dużych zamówień, mówi Agata Piwowska z firmy Pruszyński, która od lat jest związana z branżą budowlaną.

– Targi BUDMA to dla nas, od lat międzynarodowe miejsce spotkań – nie tylko z kontrahentami, ale także z pozostałymi firmami związanymi z rynkiem budowlanym, tzw. konkurencją. To także wgląd w obecne trendy. Zainteresowanie naszymi wyrobami na targach pomaga nam się również zorientować jak będzie wyglądał najbliższy rok, jeśli chodzi o zamówienia, dodaje przedstawicielka producenta.

Dzięki wykorzystaniu innego bardzo innowacyjnego produktu, a mianowicie „Ścian Mobilnych ZigZak” można w zależności od indywidualnych potrzeb, w kilka sekund przekształcić salę konferencyjną w open space i odwrotnie.

– Liczne nagrody, w tym również Złoty Medal Grupy MTP Targów Budma, potwierdziły nasze początkowe założenia o innowacyjności ścian mobilnych ZigZak, jesteśmy z tego bardzo dumni, mówi Tomasz Rybka, prezes firmy Vitrintec, która wprowadziła na rynek ten produkt. Wcześniej  „Ściany Mobilnych ZigZak” otrzymały prestiżową nagrodę German Design Award w kategorii Excellent  Product Design – Building and Elements.  To wyróżnienie potwierdza ich wyjątkowy design i funkcjonalność.

Wśród produktów zgłoszonych do konkursu Złotego Medalu Grupy MTP w tegorocznej edycji Targów BUDMA przeważają wyroby związane z działalnością sektora materiałów budowlanych w tym pianki montażowe, impregnaty, zaprawy PCC, siatki kompozytowe. Po raz pierwszy w tej grupie zgłoszono, nie eksponowany dotąd w 30. letniej historii targów BUDMA, system napraw uszkodzeń w stolarkach aluminiowych barwionych ze specjalistycznym oprzyrządowaniem podkreśla prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak, Przewodniczący Jury Konkursu o Złoty Medal Grupy MTP targów BUDMA.

– Podobnie jak w roku ubiegłym poziom techniczny, użytkowy i jakościowy eksponatów prezentowanych w 2024 roku jest również wysoki i wyrównany. Zaznaczyła się jednak pewna wyraźna tendencja – do konkursu nie zgłoszono nowych rozwiązań stolarki okiennej, co jest  wynikiem niższej aktywności sektora deweloperskiego, ocenia przewodniczący Jury.

Na towarzyszących BUDMIE Targach INTERMASZ Złotym Medalem Grupy MTP nagrodzono dwa zgłoszone produkty. To Ładowarka kołowa Kramer 5095 z napędem na wszystkie koła i imponującym udźwigiem oraz Mini Żuraw Przyszłości  Jekko JF235. Jej producentem jest firma HKL Baumaschinen Polska, która  działa na rynku budowalnym ponad 30.

– W Poznaniu oprócz naszego złotego medalisty Ładowarki Kramer pokazujemy min. minikoparki Kubota wraz z dedykowanym do nich osprzętem i wybrane maszyny do przecisków firmy Tracto Technik służące do wciągania rur pod nasypami drogami itp. sprzęt zagęszczający firmy BOMAG. Produkty te są w ofercie sprzedaży, jak również w ofercie wynajmu jak np. kontener biurowy, który na stoisku wykorzystaliśmy do przyjmowania naszych gości – mówi Michał Zawierzyński, dyrektor generalny HKL Baumaschinen Polska Sp. z o.o.
Druga maszyna – czyli Żuraw Przyszłości idealnie nadaje do pracy na małych i ciasnych przestrzeniach. Zaawansowane funkcje i łatwość manewrowania gwarantują wydajność na każdym placu budowy, podaje producent tego mobilnego pojazdu.

Wszystkie wyróżnione prestiżową nagrodą, czyli Złotym Medalem Grupy MTP urządzenia, maszyny i rozwiązania systemowe będą wyznaczać trendy w budownictwie w obecnym roku i kolejnych latach.