Sandomierski Szklany spacer już dostępny

W czwartek, 19 sierpnia br., odbędzie się pierwszy „Szklany spacer” po Sandomierzu. Twórcy wystawy, razem z przedstawicielami lokalnych mediów, udadzą się na wycieczkę śladem sandomierskiej historii. Tablice zamontowano 13 sierpnia i od tego dnia „Szklany spacer” dostępny jest dla chętnych.

Historyczny widok na Sandomierz

„Szklany spacer” to wspólna inicjatywa NSG Group oraz Muzeum Okręgowego i Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. Na wystawę składa się sześć szklanych tablic pokazujących dawne oblicze wybranych miejsc w Sandomierzu. Dzięki ich przezierności możliwe będzie porównanie obecnego stanu wybranych zabytków z ich historycznym wyglądem.

Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć m. in. widok na dawny klasztor Dominikanów razem z nieistniejącym już kościołem św. Marii Magdaleny. Tablicę wykonano na bazie akwareli namalowanej przez Stanisława Teodora Chrząńskiego, żyjącego w drugiej połowie XIX wieku malarza-samouka, znanego z malowania herbów oraz widoków Kielecczyzny. Zobaczyć można również wygląd ulicy Podwale Górne odtworzony na szklanej tafli na bazie fotografii wykonanej przez Janusza Kwiatkowskiego.

Współpraca sektora prywatnego i publicznego

„Szklany spacer” to nie pierwsza i nie ostatnia wspólna inicjatywa naszej firmy i miasta Sandomierz – mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w NSG Group w Polsce. – Od początków istnienia przywiązujemy ogromną wagę do współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Chcemy być dobrym sąsiadem i przyczyniać się do rozwoju miejsc, w których działamy.

„Szklany spacer” to efekt ścisłej współpracy między NSG Group, a miastem Sandomierz. Od wielu lat firma wspiera lokalne życie kulturalne, finansując i wspomagając materialnie ośrodki kultury i edukacji oraz pomagając w organizacji wystaw i festiwali. Jedną z najgłośniejszych i najbardziej udanych współprac była współorganizowana z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wystawa „Od piasku do szkła”.

Z przyjemnością finalizujemy kolejny wspólny projekt NSG Group oraz miasta Sandomierz przy współpracy Muzeum Okręgowego. Będzie to wspaniała atrakcja turystyczna, a jej unikalny i innowacyjny charakter pozwoli na niezwykłą podróż do przeszłości. Na oficjalnej stronie miasta w sekcji turystycznej „Kameralne Przyjemności” przygotowany został wirtualny spacer wiodący śladem usytuowanych w mieście tablic. Trasa dostępna jest także na urządzenia mobilne poprzez aplikację Traseo – mówi Katarzyna Knap-Sawicka z Urzędu Miasta Sandomierz.

Nowoczesne szkło

Żeby zapewnić zwiedzającym krystaliczny widok oraz bezpieczeństwo, użyto specjalnego rodzaju szkła – antymikrobowego Pilkington SaniTise™.

Bezpieczeństwo sanitarne jest ważne każdego dnia, a o jego roli przypomniała pandemia COVID-19. Wybór odpowiedniej tafli szkła ma ogromne znaczenie i może pomóc uczynić świat zdrowszym, czystszym i bezpieczniejszym. Szkło Pilkington SaniTise™ powlekane jest fotokatalityczną powłoką z TiO2, która pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV zapewnia właściwości antymikrobowe i przeciwko wirusom otoczkowym. Mamy nadzieję, że nasze szkło pozwoli poprawić warunki sanitarne w wielu miejscach i zmniejszy ryzyko zakażenia się – mówi Mariusz Kołodziej, dyrektor sprzedaży szkła architektonicznego NSG Group Region Wschodni.

Szkło antymikrobowe jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz korozję. Projektowane było z myślą o użytku w miejscach wymagających szczególnej higieny (szpitale, przychodnie) oraz ruchliwych (dworce, lotniska, urzędy), ale, jak widać, sprawdza się również w zastosowaniach artystycznych i edukacyjnych.

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.