Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Selena FM z platynową nagrodą w Konkursie „Innowator ESG 2023”. Wyróżnienie w kategorii E – Innowacja w obszarze środowiska zostało przyznane firmie za innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Konkurs promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG. Organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG.

W tegorocznej edycji Konkursu zostały docenione działania Seleny FM na rzecz rozwiązań w projektowaniu i wdrażaniu na rynek wyrobów budowlanych o obniżonym śladzie środowiskowym, w tym o znacznie obniżonym śladzie węglowym w stosunku do standardowych produktów tej samej kategorii. Produkty takie wpisują się w regulacje Fit for 55 (pakiet przepisów klimatycznych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu), a ich wdrożenia są niezbędne do obniżania całkowitego śladu węglowego.

Platynową nagrodą w kategorii dotyczącej innowacji na rzecz środowiska Jury Konkursu wyróżniło zaprojektowanie i wdrożenie na rynek wysokowydajnej, niskoprężnej piany pistoletowej do izolacji okien i drzwi Tytan Professional® Low-Ex Green, której unikalna receptura oparta jest częściowo na surowcach pochodzących ze źródeł w 100% odnawialnych. Innowacyjny i zaawansowany technologicznie produkt jest jedyną pianą na rynku, której skład oparty jest na bioskładnikach (zawartość składnika odnawialnego roślinnego BIOSELENOLS® poliol) o lepszej charakterystyce środowiskowej przy zachowaniu doskonałych parametrów technicznych. Charakteryzuje się obniżonym o 50% śladem węglowym w stosunku do standardowych pian montażowych na rynkach europejskich, a dzięki wyjątkowej gęstości strukturalnej skutecznie i trwale redukuje mostki termiczne, zapewniając wysoką efektywność energetyczną montażu, a tym samym utrzymując doskonałe parametry stolarki otworowej.

Od lat jako Grupa Selena aktywnie podejmujemy działania na rzecz wspierania wartości związanych z ESG. Jesteśmy producentem chemii budowlanej i kwestie środowiskowe są dla nas niezwykle istotne. Nagroda w Konkursie „Innowator ESG 2023” potwierdza, jak ważna jest inwestycja w rozwiązania, które stanowią odpowiedź na wyzwania związane m.in. z dekarbonizacją budownictwa do 2050 roku. Platynowa nagroda jest docenieniem całego zespołu, który opracowywał unikalną i przełomową recepturę produktu, jakim jest piana Tytan Professional® Low-Ex Green – mówi Ewa Kosmala, Global Sustainability Director w Grupie Selena. – Wprowadzenie takiej piany na rynek jest zgodne z filarami strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Selena IFEEC a szczególnie z filarem Klimat (Climate), gdzie jedną z wartości jest właśnie obniżanie śladu węglowego produktów. Oprócz wprowadzania na rynek produktów opartych o surowce pochodzące ze źródeł odnawialnych, w tym surowce bio, Grupa Selena produkuje także m.in. pianokleje, które także charakteryzują się obniżonym śladem węglowym do 44% oraz znacząco pomagają zredukować ślad węglowy w trakcie transportu. Wpływają także na mniejsze zużycie wody i energii elektrycznej w trakcie samej budowy – podkreśla Ewa Kosmala.

Tytan Professional® Low-Ex Green to pierwsza w Europie piana, która posiada rygorystyczny certyfikat ISCC Plus. To standard, który ma na celu zmniejszenie zużycia surowców kopalnych na rzecz wykorzystywania surowców odnawialnych i pochodzących z recyklingu. ISCC Plus wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego oraz plany redukcji emisji gazów cieplarnianych GHG (Green Deal EU, Fit for 55, Dekarbonizacja budownictwa do 2050). Certyfikat ISCC Plus jest uznawany na całym świecie i pozwala firmom z branży budowlanej na realne zmniejszenie wpływu ich wyrobów na środowisko naturalne. W czasach, gdy deklaracje firm dotyczące zrównoważonego rozwoju są coraz bardziej szczegółowo analizowane przez regulatorów, konsumentów i organizacje pozarządowe, ISCC Plus pozwala na rozróżnienie pomiędzy zrównoważonymi i niezrównoważonymi łańcuchami dostaw w stopniu nieporównywalnym z żadną inną dostępną obecnie certyfikacją. Dzięki temu ISCC Plus jest efektywnym i skutecznym narzędziem w likwidacji green washingu.

Grupa intensywnie pracuje nad rozwiązaniami, które wpisują się w zrównoważone i innowacyjne budownictwo. W tegorocznej edycji Listy 2000, corocznego zestawienia dużych i średnich firm przygotowanego przez dziennik „Rzeczpospolita”, Selena otrzymała tytuł Najbardziej Innowacyjnej Firmy. Z kolei w 2022 r. w I edycji Konkursu „Innowator ESG” Grupa Selena została doceniona w dwóch kategoriach: „Wizjoner Polskiego Stowarzyszenia ESG” jako lider wśród polskich firm w zakresie ESG oraz za innowacyjność w zakresie produkcji polioli w ramach projektu „Selenols”.

Konkurs „Innowator ESG” organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Jego celem jest wyróżnienie projektów, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, dobrostan pracowników i społeczności lokalnych oraz poprawiają transparentność i ład korporacyjny w organizacjach. W tegorocznej edycji nagrody przyznawane były w czterech kategoriach: E – Innowacja w obszarze środowiska; S – Innowacja w obszarze społecznym; G – Innowacja w obszarze ładu korporacyjnego oraz Start-up.

Więcej informacji na stronie: selena.com oraz w biurze prasowym: grupaselena.prowly.com.

Informacje dodatkowe:

Grupa Selena

Grupa Selena jest globalnym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z czterech największych producentów pian montażowych dla budownictwa na świecie. Od ponad 30 lat z sukcesem dostarcza innowacyjne produkty, przyśpieszające i ułatwiające prace na budowach w blisko 100 krajach. Piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz system kompletnego dachu energetycznego pozwalają nie tylko zaoszczędzić energię, wodę i czas, ale znacznie podnoszą efektywność energetyczną budynków. Grupa Selena aktywnie działa na rzecz zrównoważonego budownictwa. Uczestniczy w projektach Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Międzynarodowe doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać. Firma posiada 30 spółek w 19 krajach oraz własne Centrum Badań i Rozwoju, koordynujące prace lokalnych laboratoriów. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Turcji, Kazachstanie, Chinach i Korei Południowej. Najwyższa jakość produktów oraz ich nowoczesność cieszą się uznaniem partnerów i klientów, wybierających takie rozpoznawalne marki z portfolio Grupy, jak: Tytan Professional, Quilosa Professional, COOL-R czy Matizol. Od 2008 r. akcje spółki holdingowej Grupy – Selena FM S.A. – notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.