SOUDAL ODPOWIADA NA WYZWANIA ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA

Ochrona środowiska naturalnego staje się coraz bardziej palącą kwestią na rynku budowlanym. Firma Soudal traktuje ideę zrównoważonego rozwoju priorytetowo, konsekwentnie wdrażając proekologiczne rozwiązania.

Zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne oznaczają dla sektora budowlanego nowe wyzwania. Soudal, światowy lider wśród producentów pianek poliuretanowych oraz czołowy dostawca klejów, mas uszczelniających i wyrobów dekarskich, od wielu lat podejmuje wysiłki, których źródłem jest świadomość odpowiedzialności za stan przyrody i los przyszłych pokoleń, a celem – bezpieczeństwo ekologiczne. Efekty tych starań widoczne są na kilku poziomach.

Soudal Turnhout

Po pierwsze, Soudal nieustannie doskonali oferowane materiały chemii budowlanej i kompleksowe systemy, które przyczyniają się do diametralnego ograniczenia strat energii cieplnej w budynku. Przykładowo Soudal Window System (inaczej ciepły montaż), który daje gwarancję doskonałej izolacyjności termicznej złącza okiennego, został uzupełniony o elementy ułatwiające szczelny montaż okien podczas wymiany stolarki otworowej. Chodzi konkretnie o płynne membrany Soudatight, stosowane zamiast taśm paroizolacyjnych do zabezpieczenia materiału

izolacyjnego (tj. pianki poliuretanowej) przed niszczącym działaniem wilgoci. W przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych, membrany Soudatight nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża: ich nałożenie nawet na nierówne powierzchnie, z którymi często mamy do czynienia w starych budynkach, nie stanowi problemu.

Wysoka jakość i długowieczność rozwiązań izolacyjnych marki Soudal idzie w parze z energooszczędnością procesów produkcyjnych. Strategia rozwoju firmy zakłada stosowanie na coraz większą skalę odnawialnych źródeł energii. Już dziś w niektórych fabrykach wykorzystywana jest energia słoneczna, a nowe inwestycje przewidują wykorzystanie w najbliższej przyszłości także energii wiatrowej i geotermalnej.

Co więcej, portfolio Soudal systematycznie poszerzane jest o produkty charakteryzujące się minimalną emisją substancji lotnych. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty, takie jak EC1 Plus. Certyfikatem EC1 Plus oznaczony jest m.in. wszechstronny klej-uszczelniacz Soudal Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX,  który mistrzowsko zdaje egzamin w każdych warunkach: jest przeznaczony do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, może być aplikowany na praktycznie wszystkie podłoża (nawet wilgotne) oraz wykazuje wysoką odporność na wilgoć i wszelkie wpływy atmosferyczne.

Dbałość marki o stan środowiska naturalnego wyraża się również w produkcji ekologicznych opakowań. Cienkościenne kartusze, w których oferowane są pianki, kleje i masy uszczelniające, pozwalają zmniejszyć ilość plastikowych odpadów o około 285 ton rocznie, coraz więcej produktów dostępnych jest też w opakowaniach z folii aluminiowej. Ponadto w ostatnim czasie firma Soudal wprowadziła ekologiczne opakowania dla klejów w wiaderkach, wyprodukowane w 75% z tworzywa PCR. Surowiec ten pochodzi z odpadów postkonsumenckich, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia surowców pierwotnych. Istotną zaletą opakowania z PCR jest również możliwość jego wielokrotnego przetwarzania.