Szkło Pilkington AviSafe™ z nagrodą od IRBS

Po raz kolejny przyznano nagrody w programie Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki. Jednym z wyróżnionych produktów jest produkowane przez NSG Group szkło chroniące ptaki Pilkington AviSafe™.

Rozwiązania pełne innowacji

Organizacją programu IRBS zajmuje się firma Stolarka VIP. Biorą w nim udział przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko pojętą stolarką – producenci maszyn, części, oprogramowania oraz innych elementów. Celem IRBS jest promocja nowoczesnych i wyróżniających się jakością rozwiązań. Wybierając zwycięzców jury zwraca uwagę na kwestie takie jak łatwość użycia produktu, ekologiczność czy wytrzymałość.

W tegorocznej edycji kapituła nagrodziła przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatniego roku wprowadziły na rynek nowy produkt lub rozwiązanie technologiczne. Wśród laureatów znalazła się firma Pilkington Polska, którą doceniono za szkło chroniące ptaki Pilkington AviSafe™.

„Kolejne wyróżnienie w programie IRBS – w 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę za szkło antymikrobowe Pilkington SaniTise™ – pokazuje, że nasze produkty cechują się najwyższą jakością i wyznaczają nowe standardy dla rynku” – mówi Ryszard Chłopek, Sales Manager VAP, Pilkington Polska. – „Szkłem chroniącym ptaki chcemy zwracać uwagę na ich los i zagrożenia, z którymi spotykają się każdego dnia. Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do poprawy ich bezpieczeństwa, a jednocześnie da architektom nieograniczone możliwości projektowania” – dodaje.

Szkło, które chroni ptaki

Według badań kolizje ptaków z szybami przyczyniają się do śmierci kilku miliardów osobników rocznie. Dzieje się tak, gdyż ptaki widzą świat inaczej niż ludzie i nie są w stanie dostrzec przezroczystej tafli szkła. Pilkington AviSafe™, które pokryte jest specjalną powłoką z wzorem wzmacniającym odbiciem promieniowania ultrafioletowego. Ponieważ ptaki widzą w paśmie UV, powłoka umożliwia dostrzeżenie przeszkody w locie i chroni je przed zderzeniem.

Szkło przeszło pozytywne testy w Mere Sands Wood w Wielkiej Brytanii – na trenie dawnej kopalni piasku obserwuje się około 170 różnych gatunków ptaków. Nie ma ona wpływu na właściwości użytkowe szyby – Pilkington AviSafe™ oferuje niezakłócony widok i dobre wskaźniki izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Może być ono stosowane w szybach zespolonych i łączone z innymi produktami marki Pilkington.