TacoVent Vent – proste rozwiązanie problemu zapowietrzonych grzejników

Obniżona temperatura w pomieszczeniach, drażniące odgłosy dobiegające z instalacji  i podwyższone zużycie energii – to typowe efekty zapowietrzonych grzejników. Powietrze nie tylko zakłóca pracę urządzenia, ale może powodować korozję instalacji i doprowadzić nawet do perforacji jej elementów. Skutecznym rozwiązaniem są sprawdzone i niedrogie automatyczne odpowietrzniki TacoVent Vent.

W sezonie grzewczym stosunkowo często spotykamy się z uciążliwym problemem zapowietrzonych grzejników. Może on wystąpić praktycznie w każdej instalacji CO, zarówno starszej, jak i całkiem nowej. Zapowietrzone urządzenia pracują na wyższych obrotach, pomimo oddawania mniejszej ilości ciepła. Istotnie pogarsza to efektywność całego systemu, co oczywiście przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Lekceważenie problemu grozi również dodatkowymi kosztami. Powietrze zwiększa ryzyko korozji instalacji i może skutkować nawet koniecznością wymiany całego grzejnika lub innych elementów.

Odpowietrznik automatyczny TacoVent Vent dostępny jest w średnicach 1⁄ 8″ – 3⁄ 8″ oraz w wersji ½” z samouszczelniającym o-ringiem i obracanym wylotem powietrza i wody (po lewej).

Montaż bez użycia narzędzi

Zapowietrzony grzejnik zaczyna nierównomiernie oddawać ciepło lub nawet robi się całkowicie zimny. Często słyszymy też nieprzyjemne szumy, gwizdy, czy odgłosy bulgotania wody. Należy wtedy niezwłocznie odpowietrzyć urządzenie, co niestety nie każdy potrafi zrobić samodzielnie. Możemy jednak raz na zawsze pozbyć się takich problemów montując odpowietrzniki automatyczne TacoVent Vent. Niezawodnie usuwają one niepożądane powietrze z instalacji grzewczych. Zwiększają w ten sposób sprawność systemu i tym samym obniżają koszty eksploatacyjne. Do ich montażu nie potrzeba fachowca. Każdy może je samodzielnie przykręcić w miejsce dotychczasowego zwykłego odpowietrznika, bez użycia żadnych narzędzi.

Działanie automatycznego odpowietrznika TacoVent Vent polega na wykorzystaniu właściwości pęcznienia (pod wpływem wody) podkładek zamontowanych we wkładce. W stanie suchym podkładki te pozwalają usunąć na zewnątrz powietrze i gaz z systemu. Wypływ wody jest niemożliwy ze względu na natychmiastowe pęcznienie podkładek

Komfort i bezpieczeństwo

Uniwersalne zawory TacoVent Vent nadają się do stosowania zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w obiektach użyteczności publicznej, hotelach czy budynkach przemysłowych. Skutecznie odpowietrzają grzejniki, wymienniki rurowe, rurociągi, kotły, zbiorniki, jak również rozdzielacze ogrzewania podłogowego. Samoczynna funkcja automatycznego odpowietrzania zwiększa bezpieczeństwo użytkowania (ograniczenie procesu korozji) oraz podwyższa komfort eksploatacji (likwiduje szumy i hałas wywoływane przez powietrze). Odpowietrznik posiada dodatkową funkcję szybkiego i bardzo wydajnego, ręcznego odpowietrzania, umożliwiającą szybkie napełnianie instalacji.

Zasada działania

Automatyczne działanie odpowietrznika polega na wykorzystaniu własności pęcznienia (pod wpływem wody) podkładek zamontowanych we wkładce. W stanie suchym podkładki te pozwalają usunąć na zewnątrz powietrze i gaz z systemu. Wypływ wody jest niemożliwy ze względu na natychmiastowe pęcznienie podkładek. Ręcznego, szybkiego odpowietrzania dokonujemy przez poluzowanie pokrętła, co umożliwia wyprowadzenie powietrza i gazu z instalacji. Woda grzewcza nie może zawierać chemicznych dodatków. Dzięki wbudowanemu zaworowi stopowemu można bez problemu wymienić wkładkę odpowietrznika (łącznie z uszczelnieniem i podkładkami pęczniejącymi). Przy pierwszym uruchomieniu instalacji, dopóki podkładki pęczniejące są jeszcze suche, może wydostawać się kilka kropli wody. Zjawisko to nie występuje już podczas eksploatacji systemu.


Taconova

Taconova Group AG z siedzibą w Zurychu (Szwajcaria), jest wiodącym dostawcą innowacyjnych rozwiązań hydraulicznych do zastosowań grzewczych, sanitarnych i solarno-energetycznych w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w projektowaniu inteligentnych technologii firma może zaoferować wysoce efektywne produkty, przystosowane do indywidualnych potrzeb oraz najwyższy poziom serwisu klienta. Kluczowe kompetencje marki obejmują równoważenie hydrauliczne, armaturę, systemy ogrzewania podłogowego, technikę systemową oraz pompy obiegowe. Najważniejsze rynki dla firmy Taconova to Szwajcaria, Niemcy, Austria, Włochy i Polska.

Taconova jest spółką-córką międzynarodowej grupy Taco Family of Companies z siedzibą w Cranston, Rhode Island, USA, rodzinnego przedsiębiorstwa, prowadzonego obecnie przez trzecie pokolenie.