Termomodernizację czas zacząć! Wypłaty dotacji w programie Czyste Powietrze wznowione

Program Czyste Powietrze to nie tylko dofinansowanie do wymiany źródła ciepła, ale również do innych prac związanych z termomodernizacją, takich jak wymiana okien, drzwi czy bramy garażowej. Jeśli planujesz remont wieloletniego domu, nie przegap tej okazji. To szansa na spory zwrot z inwestycji w modernizację. Tym bardziej, że 31 stycznia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wznowieniu wypłat dotacji z programu.

Jak zyskać 40 000 zł na wymianę okien, drzwi i bramy garażowej?

Zapytaliśmy o to inwestora z Małopolski, który uzyskał dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na wymianę nieszczelnej stolarki w swoim 17-letnim domu. W moim przypadku udało się skorzystać z najwyższego poziomu dofinansowania, gdzie na samą wymianę stolarki mogłem wnioskować nawet o 40 000 zł. Rozpoczynając remont, znalazłem dystrybutora marki WIŚNIOWSKI, który przygotował ofertę okien i drzwi z usługą tzw. ciepłego montażu. Korzystając z oferty oraz deklaracji właściwości użytkowych dla okien PRIMO 82 i drzwi NOVA WIŚNIOWSKI, złożyłem wniosek przez Internet. Wybrałem bardziej samodzielną ścieżkę, poprzez generator GWD, ale Czyste Powietrze oferuje również w pełni bezpłatne stacjonarne usługi doradcze w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych. Procedura zajęła łącznie około 5 godzin, kwota dotacji pokryła niemal całkowity koszt inwestycji, z własnej kieszeni musiałem pokryć jedynie koszty podatku VAT, które nie kwalifikują się do rozliczenia w programie – komentuje klient. W ramach Czystego Powietrza można sfinansować również montaż, demontaż oraz transport stolarki. Minimalna wysokość wnioskowanej dotacji, jeśli prace nie zakładają kompleksowej termomodernizacji, to 3000 zł. Trzeba o tym pamiętać, zamawiając w ramach jednej umowy np. tylko drzwi zewnętrzne.

Podsumowując, inwestycję wymiany starej stolarki na nową warto rozpocząć od znalezienia firmy, która dostarczy okna, drzwi czy bramy garażowe spełniające warunki programu Czyste Powietrze oraz wesprze procedurę składania wniosków, jak w przypadku sieci handlowej marki WIŚNIOWSKI. Punkt sprzedaży najbliższy Twojej lokalizacji znajdziesz z pomocą intuicyjnej wyszukiwarki: https://www.wisniowski.pl/gdzie-kupic

O czym należy pamiętać, przystępując do programu Czyste Powietrze?

Program nie stanowi wsparcia dla inwestorów budujących nowy dom. O dofinansowanie w programie Czyste Powietrze może starać się właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem robót budowlanych przed 31 grudnia 2013 roku. Istotny będzie również roczny dochód osoby składającej wniosek. W podstawowym poziomie finansowania nie może on przekroczyć 135 000 zł rocznie. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na to, by w oczekiwaniu na wypłatę dotacji pokryć koszty prac termomodernizacyjnych z własnych funduszy (wypłata może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy) istnieje opcja dotacji z prefinansowaniem oraz dotacji na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego, wypłacanego przez banki, które są partnerami programu „Czyste Powietrze”.