To oni wybiorą najlepsze fasady w Polsce

Jeszcze przez kilka tygodni architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać swoje realizacje do konkursu Fasada Roku 2022, w którym na zwycięzcę każdej kategorii czeka prestiżowy tytuł i 10 000 zł. O tym, które elewacje są najlepsze w Polsce zdecyduje profesjonalne jury – zobacz, kto w nim zasiądzie!

Zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2022 są zbierane do końca września br. Wszystkie realizacje zostaną ocenione przez panel wysokiej klasy niezależnych ekspertów ze świata architektury, sztuki oraz mediów branży budowlanej i projektowej. Celem jest wyłonienie najlepszych elewacji w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, jurorzy będą oceniać zgłoszone realizacje, biorąc pod uwagę takie kryteria jak między innymi kolorystyka i struktura elewacji oraz stopień korespondencji z otoczeniem. W przypadku budynków historycznych po renowacji ważne będzie poszanowanie ich historycznej tradycji przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów.

12-tu jurorów

Z uwagi na charakter i prestiż konkursu Fasada Roku, nikogo z pewnością nie dziwi fakt, że najliczniej reprezentowaną grupą zawodową wśród jurorów tegorocznej edycji są wysokiej klasy architekci. Wśród nich: Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych “Profil”, Chorzów), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Jan Chwedczuk (wiceprezes SARP o. Warszawa, APA Wojciechowski), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Krawczuk (Front Architects, Poznań), Wojciech Targowski (Fort Targowski, Gdańsk) i Hubert Wąsek (Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków). Zacne grono architektów uzupełnia dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów. Środowisko dziennikarskie w jury reprezentują Anna Okołowska – szef działu „Architektura i wnętrza” w redakcji miesięcznika „Murator” oraz Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”. Listę jurorów zamyka Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit. Więcej informacji o jurorach można znaleźć na stronie konkursu: https://baumit.pl/fasadaroku/fasadaroku-jury-2022.

Wysoka stawka

To właśnie oni podejmą się wyzwania wyboru najlepszych, polskich fasad Baumit w pięciu kategoriach. Zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych choćby z uwagi na dużą liczbę kandydatów, których już w tym momencie jest ponad 150, a architekci, biura projektowe, inwestorzy i wykonawcy jeszcze do końca września br. mogą zgłaszać swoje realizacje do konkursu. Spoczywająca na barkach jurorów odpowiedzialność będzie tym większa, że nagrodą za zwycięstwo w konkursie jest nie tylko prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022 i 10 000 zł, lecz także przepustka do Baumit Life Challenge – międzynarodowej odsłony rywalizacji, która wyłania najlepsze elewacje na poziomie europejskim.

Kiedy rozstrzygnięcie?

Niezależne obrady jury zaplanowano w listopadzie br. W oczekiwaniu na werdykt grupy ekspertów, poznamy wyniki plebiscytu, który wystartował 1 maja br. na stronie www.fasadaroku.baumit.com. Głosowanie publiczności potrwa do 31 października br. Do tego czasu każdy może wcielić się w rolę jurora i ocenić tegorocznych kandydatów, przyznając im od 0 do 5 gwiazdek. Realizacje z największą liczbą głosów w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł “Wyróżnienie internautów”.

Kilka słów o konkursie

Konkurs Fasada Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży architektonicznej, który każdego roku wyłania najlepsze elewacje, przypominając o ważnej roli, jaką pełnią one w naszym otoczeniu. Ideę od 16 lat wspierają uznane organizacje i media branżowe. W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Warszawa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Poznań. Ideę wspierają także redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, architekturadzisiaj.pl, architekturaibiznes.pl, bryla.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.