Trwałe i solidne podparcie dla okien wielkoformatowych

STEICO LVL to idealne rozwiązanie konstrukcyjne dla budynków z dużymi oknami

Nowoczesna architektura stawia spore wyzwania systemom budowlanym, które muszą sprostać modnym trendom, takim jak wielkoformatowe okna. Wymiary belek STEICO LVL stanowią wygodne i ekonomiczne rozwiązanie w przypadku konstrukcji o dużych rozpiętościach, a dzięki stabilności wymiarów i wysokim parametrom wytrzymałościowym, stanowią trwałe i bezpieczne podparcie dla dużych i ciężkich tafli szkła. 

Duże przeszklenia to modny trend, który zdominował nowoczesną architekturę. Wyglądają atrakcyjnie na tle elewacji budynku, nadają bryle lekkości i doskonale doświetlają wnętrza, wpuszczając do nich mnóstwo naturalnego światła. Zalety te docenimy jednak wyłącznie w przypadku okien o odpowiednich parametrach i pod warunkiem bardzo dobrej jakości ich montażu. Tylko szczelne połączenie okna ze ścianą budynku zapobiegnie przenikaniu do wnętrza zimnego powietrza i wody opadowej. Właściwe osadzenie będzie również gwarancją stabilności i bezpieczeństwa, co w przypadku dużych tafli szkła jest szczególnie istotne z uwagi na ich ciężar.

Chociaż nadają bryle budynku wizualnej lekkości, duże tafle szkła są ciężkie, dlatego wymagają solidnego i stabilnego podparcia. Konstrukcja wykonana z forniru klejonego warstwowo STEICO LVL sprosta wymaganiom wytrzymałościowym i zachowa niezmienione parametry, stanowiąc gwarancję bezpieczeństwa. Fot. STEICO    

Solidna konstrukcja musi nie tylko utrzymać okno, ale ochronić je przed zgnieceniem i zniszczeniem. To zadanie nadproża okiennego, które przejmuje obciążenia ze stropu, wyższych kondygnacji oraz dachu i przenosi je na fundamenty, eliminując również ryzyko zawalenia się ściany nad otworem okiennym. Nie musimy się tego obawiać, jeżeli konstrukcja okna w rozmiarze XXL zostanie wykonana z forniru klejonego warstwowo  STEICO GLVL. To wygodna i ekonomiczna alternatywa dla stosowanych w tym miejscu belek stalowych lub drewna klejonego typu GL/BSH. Dzięki doskonałym parametrom i wysokiej wytrzymałości można projektować znacznie mniejsze wymiary elementów konstrukcyjnych, optymalizując ilość surowca, powszechnie stosowanych połączeń oraz uzyskując smuklejsze przekroje.

Dla okien nawet powyżej 6 m

STEICO GLVL to idealne rozwiązanie dla konstrukcji o dużych rozpiętościach. Powstaje ze sklejonych ze sobą belek STEICO LVL, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania takich połączeń na placu budowy. Z belek o długości nawet 18 m, wysokości do 40 cm i szerokości do 100 cm można wykonywać otwory okienne o długości 6 metrów i więcej, co daje ogromne możliwości projektowe i pozwala wygodnie realizować śmiałe wizje architektów.

Materiał, z którego takie konstrukcje będą wykonane, musi charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie, dzięki czemu nie będzie ulegał odkształceniom. STEICO GLVL R jest przystosowany do przenoszenia najwyższych obciążeń. Wyróżnia się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi przy stosunkowo niskim ciężarze jednostkowym gotowego wyrobu. Moduł sprężystości przy zginaniu statycznym dla STEICO GLVL wynosi 14 000 N/mm2, a wytrzymałość na zginanie w ułożeniu na sztorc – 44 N/mm2. Wytrzymałość na ściskanie prostopadłe wynosi 7,5 N/mm2, podczas gdy dla drewna litego w klasie C24/BSH parametr ten wynosi 2,5 N/mm2.   

Nadproże okienne przejmuje obciążenia ze stropu, wyższych kondygnacji oraz dachu i przenosi je na fundamenty, chroniąc okno przed zgnieceniem i eliminując ryzyko zawalenia się ściany nad otworem okiennym. Taką gwarancję mamy w przypadku STEICO LVL, który jest przystosowany do przenoszenia najwyższych obciążeń. Fot. STEICO

Podwalina i słupki dookoła okien

W przypadku dużych, panoramicznych okien nie tylko nadproże, ale również podwalina stanowi punkt newralgiczny – musi wytrzymać siły przenoszone przez słupki ścienne dookoła okien. Im większe okno, tym większy nacisk na podwalinę będzie wywierał słupek ścienny. Aby podwalina nie uległa punktowemu zgnieceniu, najczęściej dookoła większych okien stosuje się słupki drewniane o dużych przekrojach lub kilka pojedynczych słupków – jeden przy drugim. Dzięki temu obciążenia z dachu przenoszone są na podwalinę na większej powierzchni, co zmniejsza ryzyko punktowego zgniecenia.

Bardzo duża wytrzymałość mechaniczna STEICO LVL jest gwarancją solidności i bezpieczeństwa konstrukcji utrzymującej okno, ale ma również inną zaletę – oszczędność materiału.

Podwalina z drewna litego C24 o wymiarach 60×200 mm może wytrzymać nacisk słupka ściennego o przekroju 120×200 mm równy ok. 112 kN. Gdyby zamienić podwalinę i słupek na bardziej efektywny materiał konstrukcyjny – STEICO LVL, to okaże się, że wystarczy zastosować podwalinę o gr. 45 mm oraz słupek o przekroju jedynie 45×200 mm! Taki detal może przenieść ok. 113 kN – wylicza Michał Komorowski z firmy STEICO. – W obu  przypadkach uzyskamy te same parametry wytrzymałościowe. W przypadku STEICO LVL zużyjemy jednak ponad 60% mniej drewna. W praktyce oznacza to mniejszy mostek termiczny, mniejsze ryzyko deformacji, tańsze – krótsze łączniki i tańszy transport.

Stabilne ponieważ wysuszone

Belki wykonane z forniru klejonego warstwowo LVL  zachowują niezmienione parametry wytrzymałościowe, stanowiąc trwałe i pewne zabezpieczenie okien. Jest to materiał fabrycznie suchy, o stałym, idealnym dla drewna iglastego poziomie wilgotności – 9%. Zachowują stabilność wymiarów, w przeciwieństwie do drewna litego, które ma tendencję do skurczu w wyniku wysychania. Dzięki temu konstrukcje wykonane ze STEICO LVL nie ulegają deformacjom w trakcie użytkowania budynku.