Trwałość drewnianej podłogi zależy od podłoża

Pierwszym etapem układania drewnianej podłogi powinna być ocena jakości podłoża i jego odpowiednie przygotowanie. Musi być ono nie tylko równe, suche i wolne od spękań, lecz również odpowiednio wytrzymałe. Masy niwelujące z oferty UZIN pozwalają uzyskać perfekcyjny efekt w każdej sytuacji.

Klejenie nowoczesnych podłóg drewnianych wymaga starannego przygotowania podłoża. Jeśli odchylenia od poziomu na dwa metry bieżące są większe niż 2 mm, należy użyć odpowiedniej masy wyrównującej. Pominięcie tego etapu może skutkować w dalszym czasie problemami w postaci skrzypienia, powstawania tzw. głuchych miejsc czy nawet odspajania się poszczególnych elementów. Drewno to naturalny materiał, który zmienia swoją objętość w zależności od warunków, co powoduje ciągłą pracę wykonanej z niego okładziny. Optymalnie podłoże powinno być więc nie tylko idealnie równe i pozbawione wilgoci, lecz także odporne na naprężenia. W szerokim asortymencie UZIN można znaleźć dedykowane produkty znajdujące zastosowanie przy układaniu różnego rodzaju podłóg drewnianych w niemal każdej sytuacji montażowej.

Obiektowa masa szpachlowa UZIN NC 160 Fot. UZIN Utz

Stabilna podstawa drewnianej podłogi

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów mas wyrównawczych, jednak nie wszystkie z nich nadają się pod podłogi drewniane. Produkty do takich zastosowań muszą być przede wszystkim odporne na wszelkie obciążenia wynikające nie tylko z normalnego użytkowania, lecz także rozszerzania i kurczenia się parkietu. Dlatego też minimalna klasa wytrzymałości dla tego rodzaju produktów wynosi co najmniej C30F6. Co więcej, powinny one zapewniać  optymalną przyczepność kleju. Wszystkie te warunki spełnia samopoziomująca masa UZIN NC 160, która umożliwia wyrównywanie podłoża w optymalnym zakresie od 0 do 20 mm. Tworzy idealnie gładką, chłonną powierzchnię nawet na bardzo trudnych i nierównych podłożach z przytwierdzonymi resztkami klejów czy już istniejących okładzinach, takich jak płytki ceramiczne czy lastriko. Zapewnia optymalne parametry pracy podłogi nawet na ogrzewaniu podłogowym. Natomiast w przypadku parkietu warstwowego można użyć cementowej masy niwelującej UZIN NC 150. Rozwiązanie to pozwala na tworzenie warstw w zakresie od 0 do 10 mm, które posiadają bardzo jednorodny optycznie wygląd i nieskazitelną gładkość dzięki bardzo dobrej szlifowalności. Bez względu na to, czy podłoga warstwowa będzie montowana na pływająco, czy klejona – UZIN NC 150 zawsze pozwala uzyskać perfekcyjne efekty.

Szybka masa niwelująca  UZIN NC 170 LevelStar Fot. UZIN Utz

Błyskawiczne masy do zadań specjalnych

Niekiedy wykonawcy podłóg drewnianych muszą stawiać czoła sporym wyzwaniom, do których należą mocno ograniczony czas realizacji, bardzo nierówne podłoże i niekorzystne warunki klimatyczne. Nawet w przypadku napiętych terminów etapu niwelowania podłoża nie można pominąć. Ewentualne korygowanie nierówności już ułożonej podłogi z surowego drewna wymaga wykorzystania dużej ilości kleju i niekiedy mocnego zeszlifowania powierzchni, a w przypadku nowoczesnych gotowych produktów, takich jak np. fabrycznie lakierowane mozaiki – jest niemożliwe. Z drugiej jednak strony konieczność wyrównywania podłoża wiąże się ze znacznym wydłużeniem prac, gdyż czas wiązania stosowanych w tym celu mas wynosi średnio 36 godzin. W takich przypadkach z pomocą przychodzi ekspresowa masa UZIN NC 172 BITURBO do stosowania w każdej grubości warstw. Dzięki wysokowydajnej technologii upłynniania bardzo dobrze się rozprowadza i pozwala na układanie podłogi już po 60 minutach bez względu na warunki, jakie panują w pomieszczeniu. Jeśli natomiast trzeba jeszcze tego samego dnia szybko stworzyć idealnie gładką powierzchnię na bardzo nierównym podłożu, warto sięgnąć po masę wyrównującą i niwelującą UZIN NC 170 LevelStar o ekstremalnie dobrej rozpływności. Dzięki starannie opracowanej recepturze pozwala na układanie każdego rodzaju podłóg po upływie zaledwie sześciu godzin. Szybkie masy szpachlowe UZIN bardzo dobrze sprawdzają się także w niskich temperaturach. Odróżnia je to od standardowych produktów, których czas wiązania na zimnym podłożu ulega dodatkowemu wydłużeniu.

Drewno to szlachetny materiał, który wymaga profesjonalnie przygotowanego podłoża. Tylko w ten sposób można zapewnić, że jego użytkownicy będą mogli przez długi czas cieszyć się wszystkimi zaletami solidnie wykonanej podłogi z naturalnego surowca. Produkty UZIN pozwalają szybko uzyskać optymalny efekt wykonawczy nawet w trudnych sytuacjach montażowych i zapewnić długą żywotność każdego parkietu.

Producent: Uzin Utz Polska Sp. z o.o. ul. Jaworzyńska 287, 59-220 Legnica, https://pl.uzin.com/