We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto właśnie innowacyjne laboratorium wyposażone w urządzenia  Viessmann. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii.

Nowopowstałe laboratorium to przełomowy krok, który pozwoli na rozwój innowacji grzewczych we Wrocławiu. Po wielu latach optymalizacji oraz usprawniania na poziomie poszczególnych, pojedynczych produktów, firma Viessmann dba o to, by temat efektywności energetycznej był traktowany z szerszej perspektywy. Oznacza to koncentrację na efektywności w kontekście całego ekosystemu, składającego się kilku urządzeń ściśle współpracujących ze sobą. Jasnym celem takiego podejścia jest pełna niezależność energetyczna gospodarstw domowych. To niezwykle ważne działania w kontekście oszczędności energii w domach i mieszkaniach, a docelowo – w perspektywie walki ze zmianami klimatycznymi.

W branży grzewczej standardem staje się to, że coraz więcej rzeczy możemy zasymulować oraz przetestować w wirtualnym środowisku. Przy skomplikowanych systemach agregujących kilka urządzeń czy serwisów nadal bardzo efektywnym rozwiązaniem jest praca z prawdziwym sprzętem. Taką możliwość daje nam nasze nowe laboratorium. Możemy w nim testować oprogramowanie dokładnie w takich warunkach oraz konfiguracjach, jakie występują w domach i mieszkaniach użytkowników sprzętu komentuje Michał Siesicki, Embedded Department Director z Viessmann R&D Center.

Dbałość o środowisko staje się priorytetem 

Firma Viessmann od lat produkuje energię samodzielnie z użyciem systemów fotowoltaicznych oraz gromadzi ją w magazynach energii i zbiornikach buforowych, by następnie wykorzystywać ją na potrzeby ogrzewania, klimatyzacji czy ładowania samochodu elektrycznego w sposób optymalny. Finalnie przekłada się to również na realne oszczędności.

Celem przewodnim budowy oraz wyposażenia Laboratorium przy ul. Duńskiej 9 we Wrocławiu było właśnie takie podejście systemowe. W ciągu 8 miesięcy udało się przygotować niezbędną przestrzeń mieszczącą się na parterze budynku Delta we Wrocławskim Parku Technologicznym oraz zainstalować wszystkich integralne elementy sztandarowego systemu firmy Viessmann  – Home Energy Management System (HEMS).

Testy urządzeń w rzeczywistych warunkach

W Laboratorium R&D Viessmann znajdziemy takie urządzenia jak: pompy ciepła, inwertery PV, systemy wentylacji, magazyny energii, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz inne niezbędne urządzenia kontrolnopomiarowe. Dzięki modułowemu podejściu zespół inżynierów w ciągu kilku minut jest w stanie zestawić odpowiedni system testowy odzwierciedlający realny układ połączeń np. w domu jednorodzinnym oraz rozpocząć testy oprogramowania w warunkach odpowiadających rzeczywistym.

Od samego początku dużą wagę przywiązywano do wysokiego stopnia automatyzacji testów. Dlatego też, aby uniezależnić się od warunków pogodowych takich jak pochmurny dzień w laboratorium znalazły się automatycznie kontrolowane źródła umożliwiające symulowanie różnych warunków pogodowych oraz przeprowadzania testów sprzętu np. pełnego nasłonecznieniu nawet w nocy.

Dodatkowo, aby nie marnować energii, która wytwarzana jest w trakcie testów, infrastruktura laboratorium został zintegrowana z siecią grzewczo-wentylacyjną budynku Delta. Dzięki temu produkowane ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym.