World Architecture Festival 2023

“To jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów jakie kiedykolwiek udało nam się zaprojektować w BXB studio.” Bogusław Barnaś

Wienerberger, Multiko i BXB studio wspólnie powalczą o tytuł najlepszego budynku świata w Finale Światowego Festiwalu Architektury w Singapurze.

Dlaczego właśnie Dom z Grotą znalazł się w finale Światowego Festiwalu Architektury jako jedyny dom z Polski? Oto kilka zaskakujących faktów o tym projekcie:

1. SMOK WAWELSKI

Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim powstanie na działce porośniętej paprociami, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego, nieopodal krakowskich Błoń i będzie posiadał widok na cały Kraków. To budynek w którym nowoczesny design odnoszący się do legendy o Smoku Wawelskim łączy się z ideą architektury ekologicznej i zrównoważonej.2. OGRÓD POD I NAD BUDYNKIEM

Dom z grotą posiadał będzie dwa ogrody – jeden leśny w Grocie – pod budynkiem, drugi w kształcie falującej łąki zlokalizowanej na dachu.

3. SMOCZA FASADA I SMOCZE OKO

Jego fasada o niezwykle złożonej płaszczyźnie pokryta będzie parametrycznie formowaną cegłą, która przypominać ma Smocze Łuski. Zastosowana ceramika Wienerberger odwołuje się również do krakowskich tradycji, wszechobecnej tutaj cegły formującej okoliczne domy, kamienice czy fortyfikacje na Wzgórzu Wawelskim. Wspólnie ze specjalistami z Multiko architekci opracowali nie tylko panoramiczne przeszklenia, które otulą cały budynek, ale również surrealistyczny przeszklony basen przypominający niezwykłe Smocze Oko.

4. NOWATORSKI PORTAL WEJŚCIOWY

Architekci zaprojektowali niespotykany dotąd portal wejściowy inspirowany wielowiekową tradycją formowania strefy wejścia do budynku, który poza podstawowymi funkcjami reprezentacyjnymi posiada elementy dodatkowe pełniące określone funkcje w budynku, jak: formowanie i doświetlanie ogrodu leśnego, zadaszenie strefy wejściowej, pełnienie funkcji balastu statycznego dla nadwieszonej konstrukcji budynku jak również podstawy konstrukcyjnej dla schodów wewnętrznych, wykorzystanie cyrkulacji powietrza poprzez zewnętrzny komin wentylujący budynek powietrzem przefiltrowanym leśnym mikroklimatem Groty, przy zastosowaniu inteligentnie sterowanych okien.

5. KOMIN, JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

Twórcy domu kominem wentylującym nazwali charakterystyczne wyoblenie portalu – falującej fasady wykończonej unikatowo układaną cegłą Wienerberger. Komin na fasadzie zasysa powietrze wydobywające się z wnętrza groty i formuje podcień, który chroni fasadę południową przed działaniem promieni słonecznych w lecie. U podstawy wspomnianego komina znajduje się automatycznie sterowane okno, które reguluje przepływ naturalnego powietrza do wnętrza budynku, wspomagając naturalną wentylację domu powietrzem przefiltrowanym leśnym mikroklimatem.

6. LEWITUJĄCY NAD DACHEM TARAS BEZ BALUSTRADY

Na samym szczycie budowli, zaprojektowany został taras widokowy w taki sposób, aby lewitował nad łąką i nie wymagał balustrady przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Dzięki temu nie zaburzamy doznań widokowych obejmujących panoramę całego Krakowa. Na tarasie otulonym łąką kwietną zaprojektowano indywidualnie personalizowaną przez BXB studio outdoorową kuchnię Cana, kreując tym samym ideę outdoor living & cooking.

7. KAMERALNE CHATKI

Ciekawostką jest, że część dzienna domu ma charakter nowoczesnego, modernistycznego, w pełni przeszklonego wnętrza, natomiast piętro formują przestrzenie mniejszych pomieszczeń, których wnętrza przypominają przytulne chatki przykryte dwuspadowymi sklepieniami dachowymi.

8. ŚWIATŁO DZIENNE W PIWNICACH

Budynek wyposażono w windę, która komunikuje wszystkie 2 poziomy naziemne i 2 poziomy podziemne. Kolejną ciekawostką jest fakt, że architekci doprowadzili światło dzienne do kondygnacji podziemnych poprzez specjalnie uformowane, przeszklone studnie doświetlające opracowane wspólnie z inżynierami z Multiko.

9. EKOLOGICZNE NOWINKI

Budynek wyposażony zostanie w najnowsze systemy inteligentne, które zapewnią mu optymalną wydajność energetyczną zespoloną z naturalnym środowiskiem, geotermię, systemy nawadniania, systemy wykorzystania wody deszczowej, systemy ogrzewania i chłodzenia ściennego, pompy ciepła, naturalną wentylację i wykorzystanie energii solarnej. Do budowy Domu z Grotą zastosowane zostaną najnowocześniejsze produkty dla zrównoważonego budownictwa takie jak Porotherm Klima+ zapewniające 20% niższą emisję CO2 w procesie produkcji. Poprzez racjonalną strukturę architektoniczną obiekt współpracuje ze środowiskiem naturalnym, oświetleniem, stronami świata, topografią, wiatrem, wodą, osiami widokowymi, lasem i łąką.

10. TUNEL + GROTA

Dojazd i dojście do budynku to kolejne innowacyjne rozwiązanie w Domu z Grotą. Aby zoptymalizować komunikację na stromym stoku, zaprojektowano tunel, który zaczyna swój bieg zaraz po przekroczeniu granicy posesji i prowadzi nas do wnętrza budynku. Zredukowano w ten sposób problemy z podjazdem i potrzebą odśnieżania czy utrzymania drogi. Wytworzono również większą powierzchnię zieloną działki, chowając infrastrukturę pod ziemią. Dojście piesze do domu, a konkretnie do jej południowej fasady prowadzi możliwie najkrótsza droga – nie obchodzimy budynku na około, a zwyczajnie przechodzimy naturalnym, leśnym traktem pod budynkiem nadwieszonym na łagodnie falującym stoku górskim, który skrywa podziemne kondygnacje. Tworzymy tym samym między-kondygnacyjny, zacieniony leśny krajobraz, który nazwaliśmy Grotą.11. BIOFLIA + DESIGN +TRADYCJA

Dom z Grotą to budynek, którego unikalny i nowatorski design jest pochodną ekologicznych idei funkcjonalno -przestrzennych oraz zasad tzw. human-centered biophilic design czyli architektury zorientowanej na zdrowie i pomyślność człowieka. Te dwa zagadnienia – nowoczesny design i elementy eko, stają się tutaj nierozerwalną, spójną jednością. Co więcej odwołują się do lokalnej tradycji i zasad zrównoważonego rozwoju. Bogusaw Barnaś

12. WORLD ARCHITECTURE FESTIVAL

World Architecture Festival to największy na świecie festiwal, podczas którego architekci z całego globu na żywo prezentują swoje projekty, spośród których panel sędziowski wyłoni zwycięzcę. Wśród tegorocznych finalistów znajdziemy takie sławy jak Bjarke Ingels Group, Foster+ Partners, Zaha Hadid Architects, UNStudio, Perkins+Will, Grimshaw Architects,  Broadway Malyan czy Henning Larsen. Wśród finalistów z Polski znalazły się dwie pracownie BXB studio oraz pracownia 3XA z Wrocławia. Finał Festiwalu odbędzie się już za tydzień w Singapurze, w Marina Bay Sands w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 roku.


Dom z Grotą – Human Centered Biophilic Design

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Urszula Furmanik, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Bartłomiej Mierczak, Monika Kalinowska, Magdalena Fuchs, Wojciech Buchta, Marcin Barański, Marcin Owczarek, Aleksandra Gawron, Bartłomiej Szewczyk, Łucja Janik, Bartosz Karwat, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem
Architektura Okien: Multiko

Rozwiązanie ścienne, dachowe i klinkierowe: Wienerberger

Kategoria: Dom Jednorodzinny

Powierzchnia: ok. 1000 m2

Lokalizacja: Kraków, Polska

Rok 2022-2023

Klient: Prywatny

Animacja: https://www.youtube.com/watch?v=s0sH5WL6Rzc
Instagram: https://www.instagram.com/bxbstudio_boguslaw_barnas/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100043609105616

Bogusław Barnaś w swojej ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

„Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy” Bogusław Barnaś, BXB studio

#WAF23
https://worldarchitecturefestival.com/waf2023/en/page/home