Alternatywa dla modrzewia syberyjskiego

Modrzew syberyjski to w ostatnich latach absolutny faworyt inwestorów. Deski wykonane z tego gatunku schodzą na przysłowiowym pniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że podobny wygląd, a nawet lepsze parametry, oferują thermososna oraz thermoświerk. Produkowane w zrównoważony sposób, dostępne są od ręki i pozbawione typowych bolączek mokrego drewna iglastego. Jakie jeszcze cechy kryje w sobie termowane drewno z fińskiego Lunawood?

 Termososna i Termoświerk to piękne oraz stabilne wymiarowo deski, których pochodzenie nie budzi zastrzeżeń. Produkowane są za pomocą termowania, czyli obróbki cieplnej drewna, polegającej na wygrzewaniu desek w specjalistycznych piecach. Metoda ta wywodzi się z mroźnej Finlandii, a najlepsze efekty przynosi właśnie w przypadku sosny, świerku i jesionu. 

Podczas wygrzewania, redukujemy wilgotność drewna do bezpiecznego zakresu 4-6 %. Właściwości izolacyjne wzrastają dzięki temu aż o 25%, na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście stale rosnących cen energii — mówi Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska w dziedzinie tarasów i elewacji.

Drewno traci więc na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Robi się odporne na gnicie i stabilne wymiarowo, ale to nie koniec benefitów.

 Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują cieplejszą barwę, zbliżoną wizualnie do modrzewiowej. Dzieje się tak wskutek karmelizacji cukru wchodzącego w skład drewna. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla szkodliwych grzybów i bakterii. Thermodrewno jest tym samym odporne na korozję biologiczną, co owocuje długą oraz bezproblemową eksploatacją. Może być stosowane w wilgotnym otoczeniu – na przykład obok basenu lub w saunie. Deski zamontujemy przy użyciu niewidocznego systemu montażu Profix 2 lub udoskonalonego systemu nowej generacji Profix 2 Plus — kontynuuje Darina Lazarova z JAF Polska.

Trwałość termowanej sosny lub świerku została sklasyfikowana jako klasa 2 wg EN ISO 350-2, natomiast modrzew syberyjski to klasa 3. Co więcej, deski thermowane przejawiają także mniejsze zagrożenie spękań oraz rozwarstwień.

Trwałe i ekologiczne

Brak potrzeby skomplikowanej konserwacji i długi cykl życia sprawiają, że termodrewno jest wymarzonym materiałem na taras lub elewację. Proces modyfikacji termicznej przebiega bez użycia chemikaliów oraz toksyn. Stosowanie thermodrewna zmniejsza ślad węglowy i umożliwia 100% recycling. Choć na co dzień nie wymaga specjalistycznych zabiegów, jego odporność na zmienne warunki pogodowe może konkurować z gatunkami egzotycznymi.

 Zabezpieczenie drewna, a ochrona przed blaknięciem to nie to samo. Tyczy się to każdego drewna – termo, egzotycznego, jak i modrzewia syberyjskiego włącznie. Niezaimpregnowane deski naturalnie szarzeją z biegiem czasu. Intensywny odcień i naturalną strukturę tarasu podkreśli olej tarasowy — byle nie bezbarwny. Barwę desek chroni filtr UV zawarty w koloryzujących pigmentach. Jednak blaknięcie drewna pod wpływem słońca, a dokładniej promieni UV, absolutnie nie wpływa negatywnie na parametry techniczne – wręcz przeciwnie. Obecnie srebrzysta patyna robi światową furorę. Jest pożądana przez architektów oraz inwestorów. Jest także doceniana przez klientów spragnionych obcowania z prawdziwym drewnem — dodaje ekspertka z JAF Polska.

Drewno ze znakiem jakości

Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów, niekoniecznie profesjonalnych. Pamiętajmy jednak, że najwyższą jakość rozpoznamy po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jest jednym z jego oficjalnych założycieli. Ich deski posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT oraz PEFC. Otrzymały także skandynawską etykietę Nordic Swan, przyznawaną materiałom spełniającym kryteria budownictwa ekologicznego. Potwierdza to m.in. fakt, że są wolne od metali ciężkich i toksycznych pestycydów.

Godny następca

Produkty Lunawood powstają w Finlandii, a łańcuch dostaw nie przebiega przez terytorium Rosji. Uzyskany materiał jest wytrzymały, stabilny wymiarowo oraz pozbawiony lepkich wycieków żywicy. Przyjazny dla człowieka i miły w dotyku bosymi stopami. Termososna, termoświerk oraz termojesion to świadomy wybór i korzystna propozycja — nie tylko dla fanów modrzewia syberyjskiego. Oryginalne, fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz dedykowane do nich akcesoria montażowe) zamówisz w JAF Polska.

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.