Bostik FIXPRO – nowa linia klejów do specjalnych zastosowań

Czym przykleić listwy przypodłogowe? Który klej będzie odpowiedni do klejenia sztukaterii? Jak skutecznie przymocować lustro? Aby usprawnić nam odnalezienie się w gąszczu klejów i ułatwić wybór produktu do konkretnego zastosowania, firma Bostik wprowadza na rynek nową linię klejów do zadań specjalnych – Bostik FIXPRO. Znajdziemy wśród nich rozwiązania do klejenia różnych elementów dekoracyjnych, ale również styropianu, elementów konstrukcyjnych, a także… szkła i akwariów.

Mnogość różnego rodzaju potrzeb generuje tyle samo rozwiązań. Jak dobrać odpowiedni klej do konkretnego zastosowania? Z pomocą przychodzi nowa linia produktów Bostik – kleje FIXPRO. Parametry każdego z klejów FIXPRO czynią je niezastąpionymi do konkretnych prac – na przykład przy mocowaniu elementów dekoracyjnych wykonanych z gipsu lub styropianu lub listew przypodłogowych. Każdy z klejów FIXPRO ma odmienne właściwości, ściśle dopasowane do obszaru zastosowania, do którego został przeznaczony.

Klejenie „na zero”

W nowej linii klejów firmy Bostik znajdziemy 3 produkty do klejenia „na zero”, które wysychając dociągają elementy do podłoża. Są one rekomendowane w sytuacjach, gdy chcemy, aby klejone przez nas elementy ciasno do siebie przylegały lub do źle spasowanych detali czy nierównego podłoża.

Pierwszym z nich jest Bostik FIXPRO Klej Listwy Maskownice. Stworzony na bazie kauczuku syntetycznego SBS, dedykowany jest do łączenia elementów stolarki meblowej, zabudowy wnęk, blatów, frontów, listew, profili, paneli, progów, uchwytów lub wieszaków. Klej posiada silne i twarde połączenie, a po utwardzaniu się za pomocą odparowania rozpuszczalnika, jest lekko elastyczny. Posiada doskonałą przyczepność do drewna oraz materiałów drewnopochodnych, sprawdzając się do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Klej jest także odporny na alkalia, przenikanie wody oraz czynniki atmosferyczne.

Neopewnowy kontaktowy Bostik FIXPRO Klej Listwy Panele to klej montażowy na bazie kauczuku neoprenowego, dedykowany do klejenia materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, w szczególności do listew, paneli ściennych, parapetów, płytek, maskownic drzwiowych, uchwytów lub wieszaków. Pozostaje trwale elastyczny, przyciągając klejony element do podłoża. Jest odporny na działanie wilgoci oraz czynników atmosferycznych.

Ostatnim z produktów do klejenia „na zero” jest Bostik FIXPRO Klej Lustra Płytki. Jest on stworzony na bazie kauczuku syntetycznego SBR i dedykowany do montażu luster zgodnych z DIN 1238 o grubości do 6 mm, a także szkła, płytek lustrzanych, ceramicznych i tym podobnych. To bezpieczne dla luster rozwiązanie, które przyciąga tafle do podłoża oraz jest odporne na wilgoć, doskonale sprawdzi się w miejscach takich jak łazienka.

Ekstremalna siła

Poliuretanowy, extra mocny Bostik FIXPRO Klej Drewno Metal Kamień to kolejna, profesjonalna propozycja z nowej linii FIXPRO. To rozwiązanie dedykowane do mocno obciążonych konstrukcji, gdzie charakterystyczna, twarda spoina dodatkowo usztywnia wszelkie połączenia. Ultra mocny klej montażowy od Bostik został stworzony na bazie poliuretanu, posiadając najwyższą klasę trwałości D4 wg PN-EN 204, zerowy skurcz oraz krótki czas utwardzania – od 24 do 48 godzin. Sprawdza się w klejeniu płyt, balustrad, konstrukcji wielowarstwowych, kształtowników, listew progowych, parapetów, cokołów, zawiasów, półek, wieszaków, stopni oraz materiałów izolacyjnych. Posiada trwałe, mocne i sztywne wiązanie, znajdujące swoje zastosowanie także w pracach stolarskich. Jest on również nieagresywny dla podłoża, wodoodporny, nadając się dzięki temu do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Klejenie elementów dekoracyjnych ze styropianu

Elementy dekoracyjne wykonane z gipsu lub styropianu wewnątrz pomieszczeń wymagają najdelikatniejszych rozwiązań. Dlatego Bostik stworzył ultra neutralne, ekologiczne kleje wodne FIXPRO do sztukaterii gipsowej i styropianowej oraz do listew, kasetonów i rozet.

Pierwszy z nich, czyli wodny, super biały Bostik FIXPRO Klej Sztukateria Gipsowa i Styropianowa to klej montażowy na bazie wodnej dyspersji akrylowej, dedykowany jest do mocowania elementów wykończeniowych i ornamentów ze styropianu lub pianki na podłożach chłonnych wewnątrz pomieszczeń. Klej ten utwardza się przez odparowanie wody, gdzie przynajmniej jedna z klejonych powierzchni musi być chłonna. Jest on malowalny, idealnie biały i doskonale sprawdza się w przypadku dekoracji i ornamentów z EPS i XPS, dlatego będzie niezastąpiony przy wszelkich renowacjach. Rozwiązanie posiada sztywne wiązanie, a także znikomą woń.

Drugim z wodnych klejów do elementów dekoracyjnych jest akrylowy montażowy Bostik FIXPRO Klej Listwy, Kasetony Rozety. Tak jak poprzedni, jest on stworzony na bazie wodnej dyspersji akrylowej, do klejenia materiałów budowlanych oraz elementów wykończeniowych, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ten klej wodny nie ścieka w zastosowaniach pionowych i utwardza się przez odparowanie wody, gdzie przynajmniej jedna z klejonych powierzchni musi być chłonna. Charakteryzuje się trwałym i lekko elastycznym wiązaniem, nie żółknącym, białym kolorem oraz doskonałą przyczepnością do podłoży porowatych. Jest ekologiczny, neutralny chemicznie i bezwonny.

Klejenie styropianu na elewacji

Do szybkiego i czystego montażu płyt EPS/XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów przeznaczony jest Bostik FIXPRO Klej EPS STYROPIAN XPS. Ten niskorozprężny klej w aerozolu – w postaci pianki poliuretanowej – cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Klej dla… gekona

Kolejną pozycją z linii nowych klejów Bostik do zadań specjalnych jest wyjątkowy, odporny na zanurzenie, chemię i promieniowanie UV Bostik FIXPRO Klej Akwaria Witryny. Jest to klej montażowy na bazie silikonu, dedykowany do łączenia elementów akwariów, terrariów, gablot, regałów, witryn oraz mebli szklanych. Tworzy trwałą, elastyczną, odporną na zanurzenie oraz promieniowanie UV spoinę, będąc zupełnie wodoodpornym, przezroczystym oraz bezpiecznym dla organizmów wodnych. Sama spoina jest odporna na temperatury od -50°C do +180°C.

Specjalne zadania wymagają specjalnych produktów. Stąd firma Bostik, światowy lider w technologii klejów, stworzył linię FIXPRO. Kleje FIXPRO przeznaczone są do miejsc, gdzie nie sprawdzają się standardowe rozwiązania, a parametry każdego z nich czynią je niezastąpionymi w dedykowanych obszarach klejenia.

O firmie Bostik:

Bostik to wiodący na świecie specjalista w zakresie chemii budowlanej, rynku konsumenckiego i klejów przemysłowych. Od ponad stu lat opracowuje i dostarcza innowacyjne oraz inteligentne rozwiązania do uszczelniania i klejenia, które są dostosowane do potrzeb kształtujących codzienne życie. Firma Bostik obecna jest w 45 krajach, w których reprezentują ją 54 centra produkcji, dystrybucji, sprzedaży i administracji.