Jak przygotować dom na zimę – 5 ważnych wskazówek?

Jak wiemy, zima lubi zaskakiwać zarówno kierowców, jak i domowników. Na szczęście, aby przetrwać mroźne dni z niższymi rachunkami za prąd, bez przecieków, utraty ciepła i awarii wystarczy się odpowiednio przygotować.

Analiza stanu dachu

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas prac, jest sprawdzenie szczelności dachu. Nawet niewielka usterka może spowodować, że woda z opadów przedostanie się do warstwy ocieplenia, a następnie do wnętrza domu, powodując powstawanie nieestetycznych zacieków, a nawet rozwój pleśni. Konieczne jest również regularne odśnieżanie dachu. Zdarza się, że mokry śnieg waży nawet 800kg/m3, co może sprawić, że obciążenie będzie większe niż nośność stropodachu. Z dachów stromych śnieg zsuwa się pod własnym ciężarem, jednak jeśli dach jest płaski, zaleca się użycie preparatów do usuwania lodu i śniegu, aby nie dopuścić do zalegania grubej warstwy. Świetnym wyborem będzie zastosowanie preparatu LÓD STOP marki JURGA, który działa do -40°C.

Bezpieczeństwo wokół domu

Zamarzająca woda oraz śnieg mogą uszkodzić m.in. płytki na tarasie lub balkonie, a także kostkę brukową. Co więcej, na zmrożonej powierzchni nietrudno o wypadek. Z tego powodu, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczne wyjście z domu, warto użyć wyżej opisanego odladzacza. LÓD STOP ma postać białych płatków i w porównaniu do piasku nie tworzy na powierzchni błota oraz posiada w składzie dodatek mineralny, który ogranicza poślizg. Preparat wytwarza ciepło podczas kontaktu z powierzchnią, powodując jej naturalne roztapianie. Zachowuje działanie odladzające nawet do 72 godzin.

Sprawdzenie okien

Nieszczelne okna powodują straty ciepła na poziomie nawet 20%. Z tego powodu przed zimą warto wyczyścić uszczelki, a nawet użyć specjalnego środka konserwującego, aby zabezpieczyć je przed zamarzaniem i pękaniem. Należy również sprawdzić, czy okna nie są rozregulowane i w razie potrzeby odpowiednio je dokręcić. Z kolei, jeśli wykruszyła się piana wokół okna, trzeba oczyścić starą powierzchnię z pyłu i zwilżyć ją wodą. Zapewni to lepszą przyczepność nowej warstwy, którą aplikuje się od dołu powolnym, jednostajnym ruchem. W miesiącach jesienno-zimowych warto wybrać niskoprężną, wielosezonową pianę montażową, która znajduje zastosowanie w warunkach niskich temperatur od -10°C do 30°C.

Kontrola pieca i centralnego ogrzewania

Kolejnym zadaniem jest sprawdzenie stanu instalacji grzewczej. Na tym etapie warto wyczyścić piec, odpowietrzyć kaloryfery, a także uzupełnić ilość wody w instalacji. Straty ciepła można ograniczyć również poprzez zmiany w dekoracjach. Mowa tutaj o firankach i zasłonach, które w czasie zimy warto wymienić na krótsze i cieńsze. W ten sposób uniknie się tworzenia dodatkowej warstwy ograniczającej przepływ powietrza, która może znacznie obniżać jakość ogrzewania.

Czyszczenie komina i kominka

Przed rozpaleniem ognia w kominku należy dokładnie wyczyścić komin i sprawdzić, czy nie ma w nim ptasiego gniazda. Przy regularnym korzystaniu z kominka warto zainwestować we wkład kominkowy, który zwiększy jego sprawność cieplną, poprzez ograniczenie wyciągania powietrza z ogrzewanego pomieszczenia przy pomocy zamknięcia paleniska szybą. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie ją czyścić. Najlepiej wybrać przeznaczone do tego preparaty tj. CLEAN CZYSTA SZYBA KOMINKOWA. ​​Nowoczesna formuła produktu powoduje mniejsze osadzanie się brudu, a także skuteczne i szybkie usuwanie sadzy, przydymień i przypaleń.