Kolor elewacji vs. klimat wnętrz

Nie jest żadnym odkryciem, że niektóre kolory w większym stopniu przyciągają promienie słoneczne niż inne i szybciej też się nagrzewają. Wystarczy w ciepły, słoneczny dzień włożyć jasny, a potem ciemny t-shirt, by przekonać się o tym na własnej skórze. Jak to wygląda w przypadku elewacji? Czy wybór koloru wpływa na temperaturę wnętrz?

Większą część dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich mikroklimatu. Duży wpływ na niego ma temperatura powietrza i ciepło ścian. Zbyt wysokie wskazania termometru nam nie służą. Im goręcej, tym odczuwamy większy dyskomfort często towarzyszą mu zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle głowy oraz ogólne osłabienie.

fot. Baumit

Utrzymujące się przez kilka dni ekstremalnie wysokie temperatury w okresie letnim są zjawiskiem naturalnym, jednak od 2000 r. obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów oraz związanych z tym problemów zdrowotnych. Te okoliczności sprawiają, że sięgamy po różne metody ochrony przed wysokimi temperaturami. Czy elewacja w jasnym kolorze faktycznie jest jednym z nich? Czy unikanie ciemnych barw jest pomocne? Eksperci z parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości – oto, do jakich wniosków doszli.

Termometr prawdę Ci powie

Weźmy na początek izolowany dom wykonany z betonu. Przy symulowanej temperaturze na zewnątrz na poziomie 32˚C i bezpośrednim nasłonecznieniu, temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu w przypadku białej i czarnej fasady wyniosła odpowiednio 26,3˚C i 26,9˚C. Różnica praktycznie żadna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku braku izolacji – w murowanym budynku bez ocieplenia czarna elewacja spowodowała wzrost temperatury ścian w pomieszczeniu o 5˚C.

Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, kolor elewacji nie ma większego znaczenia dla klimatu wnętrz

 Wniosek nasuwa się sam – kolor elewacji nie ma większego wpływu na temperaturę i tym samym klimat panujący we wnętrzach ocieplonego budynku. Istotna jest natomiast rola termoizolacji, która latem zapewnia optymalną ochronę przed wysoką temperaturą i zapobiega nagrzewaniu się ścian i wnętrz, a zimą pozwala im utrzymać komfort cieplny. 

Wybierając odpowiednie technologie budowlane nie musimy ograniczać swojej wyobraźni projektując i wykańczając fasadę budynku. Pełna paleta barw stoi przed nami otworem. Warto przy tym pamiętać, że niektórzy producenci, tacy jak na przykład Baumit, oferują w swoich systemach ociepleń tynki i farby elewacyjne w ciemnych kolorach, wyposażone w mechanizm chłodzenia. Specjalne coolpigmenty odbijają znaczącą część promieni słonecznych, redukując w ten sposób temperaturę na powierzchni elewacji i zapobiegając w konsekwencji jej przegrzewaniu się. Kolory zachowują wysoką stabilność i nie blakną, a ocieplenie jest skutecznie chronione przed skutkami wysokich temperatur.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.